www.TOTALITA.cz

období normalizace
dramatická tvorba - protifašistická

Španělská hra

Dramatický příběh z doby španělské občanské války. Hlavní postavou je český student-hispanista, který bojoval v řadách interbrigadistů.


Únor 1939 poblíž španělsko-francouzské hranice. Po porážce republikánských vojsk se sem uchýlili tři čeští interbrigadisté, aby se dali převést do Francie. Převaděč je však odhalen. Student Jindřich se vydává na průzkum ke hranici, aby zjistil možnost přechodu. Na cestě objeví umírajícího španělského důstojníka a ukradne mu doklady. Je však zastižen frankistickou hlídkou, postřelen a dopraven do nacistické nemocnice, kde jej pokládají za španělského republikánského důstojníka.


Zajatec Jindřich si získá obdiv u vzdělaného vrchního štábního lékaře a citovou vazbu u sestry Mathilde. Když Jindřich z horečky česky blouzní, fanatická nacistka Mathilde jej udá. Nacistický velitel nařizuje, aby Jindřich byl pečlivě střežen a vyléčen, protože ho potřebuje jako důležitého svědka. Nacistický lékař, kariérista a sadista, který dělá pokusy na zajatcích, veliteli prozradí, že jistý operační zásah by mohl Jindřichův stav zlepšit natolik, aby mohl být dopraven do Berlína k výslechům.


Operační zásah provádí lékař Krüger, který si však uvědomí, jak je nacismus zrůdný, jak je každý jeho krok kontrolován, jak je pronásledován jeho nejlepší přítel a jeho syn. Krüger způsobí Jindřichovi při náročné operaci krvácení a raději ho nechá zemřít, než aby ho vydal výslechům a mučení. Po této operaci chirurg zjistí, že ve svém nejbližším okolí má pokrokového lékaře antifašistu.


* scénář Pavel Hanuš - režie Vladimír Kavčiak
- premiéra 1976Případ z kavárny Sport

Na přelomu 60. a 70. let byla v Řecku u moci fašistická diktatura. V té době se odehrává setkání hrdinů příběhu, duel mezi vyšetřujícím policistou a náhodně zadrženým občanem, mezi různými životními zásadami.


* scénář Jiří Roth - režie Vladimír Kavčiak
- premiéra 1986(Noticky a obsahy pořadů jsou dobové)související texty:

jednotlivé směry dramatické tvorby

výrobní tématika

pracovní, společenské a osobní konflikty

ozbrojené složky

historie dělnictva a komunistické strany

protifašistická

protizápadní

protimilitaristická

sociální bída kapitalismu

útoky západních rozvědek na socialistické zřízení

účelově zkreslující historii


kultura zaživa pohřbená - televizní tvorba

období normalizace - úvodní strana


autor textu: Daniel Růžička

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2020 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.