www.TOTALITA.cz

období normalizace
dramatická tvorba - protizápadní

Půl milionu za Alvara

Čtyřdílná hra podrobně mapuje dny vlády Lidové jednoty a zachycuje uzlové momenty vývoje v Chile od Allendova předvolebního boje až po Pinochetův puč. Základní rovinou hry jsou osudy lidí téměř všech společenských vrstev, kteří byli aktivními i pasivními aktéry událostí. Druhá rovina s faktografickou přesností sleduje události mezi osobnostmi, které stály na opačných mocenských špičkách. Spojovacím článkem je postava mladého komunistického novináře Alvara.


Alvaro je mladý novinář, který se pro své komunistické přesvědčení rozešel se svým otcem, majitelem lahůdkářství v Santiagu. Alvaro pracuje v rozhlasové stanici Nuevo Mundo, účastní se kampaně proti presidentovi Freiovi a v nastávajících presidentských volbách je členem volebního štábu kandidáta Lidové fronty doktora Salvadora Allenda. Reakce se ale nehodlá s Allendovým vítězstvím smířit. Jedním z představitelů reakce je penzionovaný generál Viaux, který na haciendě Alvarova strýce Ernesta připravuje únos vrchního velitele chilské armády generála Schneidera.


* scénář Miroslav Hladký - režie Karel Pokorný
- premiéra 1979Salvador, sedmnáctého března krátce po páté

Televizní inscenace se zabývá událostmi v Salvadoru v březnu 1982. Jde o tragický příběh čtyř holandských novinářů, kteří byli surově zavražděni příslušníky salvadorské vojenské junty. Scénář ukazuje fašistické praktiky v Salvadoru a negativní úlohu USA při ovlivňování vnitropolitické situace této latinskoamerické země.


Koster se třemi spolupracovníky přijeli do Salvadoru, aby tu natočili pravdivý dokument o situaci v zemi zmítané občanskou válkou, o fašistických praktikách. Přijeli ve chvíli, kdy situace v Salvadoru vrcholila před volbami. Vojenská junta, která nejrůznějšími prostředky a způsoby začala získávat většinu, se rozhodla "nebezpečné novináře" zlikvidovat "neznámými povstalci". Zároveň vydala černou listinu dalších 34 nežádoucích zahraničních zpravodajů. Tím vlastně zabila dvě mouchy jednou ranou. Touto brutální akcí totiž zároveň zničila pozici dosavadního salvadorského prezidenta Duarteho, na kterého padla vina za to, že ve své zemi nedokázal zajistit ani bezpečnost cizích státních příslušníků. Událost pobouřila celý svět. Členovi rozhlasové a televizní společnosti IKON Gervenovi se podařilo uprchnout do Mexika, kde Kosterův film předal veřejnosti.


* scénář a režie Vladimír Kavčiak
- premiéra 1983Odhalení jednoho spiknutí

Hra vznikla podle stejnojmenné reportážní knihy pokrokového západoněmeckého novináře k 10. výročí revolučního hnutí v Portugalsku. Byla odvysílána jen jednou.


Autor se osobně představuje na tiskové konferenci v Bonnu v roce 1976. Dokládá fakty svou šokující reportáž o připravovaném spiknutí generála Spinoly proti vládě lidového hnutí v Portugalsku. Wallraff se spolupracovnicí fotografkou pronikli až mezi portugalské spiklence a odhalili jejich kontakty s tehdejším kandidátem na funkci kancléře SRN F. J. Straussem. Vystupovali jako zástupci "jisté společnosti finančních a průmyslových kruhů SRN", jejímž programem byla podpora boje proti komunistické nákaze. Získali důvěru organizace jednoduchým prostředkem: nabízeli peníze a zbraně. Do průběhu tiskové konference se prolíná příběh Wallraffovy cesty severním Portugalskem, centrem Spinolova "Demokratického hnutí za osvobození Portugalska".


* scénář Jan Martinec, Bedřich Pilný
- režie Zdeněk Kubeček
- premiéra 1984

Výslech v Havaně

Jde o rekonstrukci veřejných výslechů zajatců z kontrarevoluční invaze na Pláž Giron. Každý z vyslýchaných reprezentuje určitý směr, který kontrarevolucionáři zastávali. Od zastánců "třetí cesty" až po vysloveně námezdní vrahy.


* scénář Bedřich Pilný - režie Jaroslav Hužera
- premiéra 1972Ohněm proti ohni

Představitel demokratického režimu v Chile, senátor Alcovaro, je významnou osobností a ukrýt ho v době fašistického puče v Chile před vojáky junty vyžaduje velkou míru osobní statečnosti. Kulturní atašé francouzského velvyslanectví vidí v Alcovarovi především člověka v nebezpečí života, poskytne mu azyl a posléze i cestu do exilu. V tom okamžiku je pozdě, senátor dostal akutní zánět slepého střeva a tím je odsouzen k smrti. Utíká z domu, aby nevystavoval nebezpečí své ochránce a přítelkyni Marii. Marie však jde za ním a oba je zastřelí hlídka junty.


* scénář a režie Antonín Dvořák
- premiéra 1984Angolský deník lékařky

Televizní hra zachycující dramatické události kolem únosu čs. občanů pracujících v Angole protivládní organizací UNITA.


* scénář a režie Vladimír Kavčiak
- premiéra 1985Čarodějky z Greenham Common

Dějištěm angažované dokumentární hry je mírový tábor anglických žen, založený na protest proti umístění jaderných raket na území Velké Británie od podzimu 1982 do jara 1983. Autor soustředil pozornost na čtyři ženy. Hlavním je příběh americké lékařky, která v táboře pomůže těhotné dívce. Obě jsou při policejní razii zatčeny a není zřejmé, jak anglická justice se zatčenými ženami naloží, protože neexistuje zákon, jenž by zakazoval shromažďování lidí. Nakonec se jeden zákon podaří objevit. Jde o zákon ze 16. století, zákon proti čarodějnicím a potulným kazatelům. Podle tohoto zákona jsou ženy také souzeny. Celý příběh provází televizní komentátor Mike, který se s americkou lékařkou sblíží. Zpočátku se staví za práva demonstrujících žen, ale v průběhu děje je za svůj postoj existenčně ohrožen a boj vzdává.


* scénář Karel Valtera - režie Vladimír Kavčiak
- premiéra 1985Vyjdi ze stínu

Příběh, odehrávající se v blíže neurčené rozvojové zemi, je o přátelství českého chlapce Pavla a stejně starého Rahima, který je nucen vydělávat si na svůj chléb v potu tváře. Jeho osud se podobá statisícům jeho vrstevníků, kteří se rodí a vyrůstají v bídě a trpí podvýživou. Upřímný a přátelský vztah chlapců však musí čelit různým úskalím. Pavel naráží na nepochopení jednoho z rodičů a napjatá situace se vyhrotí, když v období dešťů nachází Rahima nemocného bez pomoci. Zajišťuje mu čs. doktora, který jej vyléčí. Příběh zobrazuje práci a problémy čs. občanů v cizině.


* scénář Josef Klíma - režie Vladimír Kavčiak
- premiéra 1988
(Noticky a obsahy pořadů jsou dobové)související texty:

jednotlivé směry dramatické tvorby

výrobní tématika

pracovní, společenské a osobní konflikty

ozbrojené složky

historie dělnictva a komunistické strany

protifašistická

protizápadní

protimilitaristická

sociální bída kapitalismu

útoky západních rozvědek na socialistické zřízení

účelově zkreslující historii


kultura zaživa pohřbená - televizní tvorba

období normalizace - úvodní strana


autor textu: Daniel Růžička

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2021 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.