www.TOTALITA.cz

období normalizace
ČST - televizní seriál
seriály s vysokým mravním poselstvím

Sňatky z rozumu

Seriál, který vypráví o vrcholném období českého národního obrození, byl natočen podle románové předlohy Vladimíra Neffa. Jeho děj začíná v roce 1859 a končí otevřením Národního divadla v roce 1881. Na osudech podnikatelských rodin Nedobylů a Bornů se seznamujeme s hospodářskou i politickou atmosférou 19. století.
* scénář Otto Zelenka - režie František Filip
- premiéra 1968F. L. Věk

Dramatizace stejnojmenného románu z druhé poloviny 18. století čerpá z významného historického období českého národa, z epochy nazývané národní obrození.
Proti sobě stojí osudy dvou českých vlastenců, historických osob, Františka Heka - Věka a Václava Tháma. Zatímco Věk intenzivně pracuje pro národní věc při zděděném povolání kupectví na českém venkově, Thám si klade vyšší úkoly, odejde z občanského povolání ke kočujícím divadelním společnostem a nakonec umělecky, národně i lidsky ztroskotá.
* scénář Otto Zelenka - režie František Filip
- premiéra 1971

Vlak dětství a naděje

Seriál podle knihy Věry Sládkové "Malý muž a velká žena" líčí životní osudy svérázné rodiny ze severomoravského pohraničí v době nástupu nacismu a v průběhu války. Celý rozsáhlý příběh je vyprávěn děvčátkem, které teprve na konci války přistupuje k prahu dospělosti. Dětské oči jsou citlivější i citovější a mají dar vidět i vnímat to, čemu dospělí nepřikládají význam. V tomto případě jsou oči vypravěčky Věrky navíc obdařeny zvláštním smyslem pro humor a grotesknost charakterů i situací.
* scénář Dušan Hamšík - režie Karel Kachyňa
- premiéra 1989(Noticky seriálů jsou dobové)související texty:

tématické směry seriálové tvorby

původní díla ze současnosti

historické seriály

seriály s vysokým mravním poselstvím


kultura zaživa pohřbená - televizní tvorba

období normalizace - úvodní strana


autor textu: Daniel Růžička

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2020 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.